Dostęp do źródeł wiedzy medycznej poprzez kanały RSS

medyczne kanały rss,czytniki r
Technologia RSS
Lekarze i specjaliści zajmujący się technologiami medycznymi, to grupa zawodowa, która jest szczególnie zainteresowana dostępem do aktualnych informacji branżowych, naukowych, o interesujących odkryciach w dziedzinie medycyny, czy o nowościach w zakresie sprzętu medycznego. Kanały RSS są kolejną technologią wykorzystywaną w sieci internetowej, obok klasycznych stron internetowych oraz poczty elektronicznej, która może być tutaj bardzo przydatna. Celem niniejszego artykułu jest zapoznanie naszych czytelników z technologią kanałów RSS i pokazanie możliwości ich praktycznego zastosowania.
 
Problem
Liczba specjalistycznych i zarazem interesujących serwisów internetowych o charakterze globalnym stała się tyle duża, że coraz trudniej jest poradzić sobie ze śledzeniem wszystkich nowości i wyłuskać to, co jest najbardziej istotne. Dobrym pomysłem stały się powiadomienia e-mailowe (tzw. newslettery), czyli wysyłane regularnie wiadomości z wybranego serwisu i zakresu tematycznego. Otrzymywanie takich powiadomień wymaga jednak rejestracji na stronie serwisu, a szybka analiza otrzymywanych e-maili nie jest zbyt wygodna. Ponadto jesteśmy narażeni na przykry spam.
 
Co to jest RSS ?
Technologia RSS (Really Simple Syndication), to sposób przekazywania (syndykacji) krótkich wiadomości tekstowych z serwisu internetowego do komputera osobistego. Wiadomości te są z reguły tylko nagłówkami artykułów, których pełny tekst jest dostępny na stronie internetowej poprzez link. Dzięki nagłówkom w bardzo szybki sposób możemy zorientować się, który artykuł może być dla nas interesujący. Serwis internetowy stosujący technologię RSS udostępnia tzw. kanały RSS, w których w danym momencie udostępnia nagłówki różnych artykułów. Możliwość podłączenia się do kanału RSS oznaczana jest specjalnym symbolem, ale z reguły są to pomarańczowe kwadratowe ikonki .
 
Jak odbierać informacje RSS ?
Do odbioru nagłówków z kanałów RSS służą czytniki RSS, zwane też czasami agregatorami RSS. Czytniki RSS, czyli proste i na ogół darmowe programy, można samodzielnie pobrać z internetu.
Przykładowe programy: Feed Reader , RSS Bandit, czy bardzo ciekawy polski program Cafe News.
 
Innym i najbardziej popularnym sposobem odczytu kanałów RSS są specjalne strony internetowe nazywane czytnikami online (czytaj dalej).
Każdy kanał RSS posiada unikatowy adres internetowy (zwykle adres kanału posiada końcówkę .xml, .rss lub .axd, czy .aspx). Jeżeli chcemy odczytywać i monitorować nowe informacje w danym kanale wystarczy wpisać lub skopiować ten adres do czytnika RSS. Kanał RSS jest jakby oknem, poprzez który czytnik może obserwować to, co dany serwis chce nam w skrócie zaprezentować.
 
Subskrypcja kanałów
Samo kliknięcie na pomarańczową ikonkę RSS na portalu internetowym domyślnie powoduje próbę automatycznego odczytu kanału przez przeglądarkę internetową i utworzenie specjalnej zakładki. Nie jest to zalecany sposób codziennego odczytu kanałów RSS. Lepszym rozwiązaniem jest zapisanie kanału w naszym własnym czytniku RSS, z którego korzystamy na codzień. Taką subskrypcję musimy przeprowadzić ręcznie, chyba że strona oferująca kanał RSS posiada przycisk dodania kanał do czytnika, który posiadamy.
Przy ręcznej subskrypcji, wystarczy skopiować adres kanału RSS z przeglądarki do czytnika (np. kliknij prawym klawiszem na ikonce RSS, wybierz kopiuj i następnie wklej adres odnośnika do czytnika).
Sposób kopiowania adresu kanału do schowka
 
 
Każdy czytnik posiada możliwość dodawania nowego kanału poprzez klawisz np. „Nowy kanał”, „Dodaj subskrypocję” itp. Po naciśnięciu takiego klawisza pojawi się pole do wpisania adresu kanału, do którego wklejamy adres.
 
Wklejanie adresu kanału RSS w czytniku FeedReader
 
 
 
 
Standardy RSS
Technologia RSS nie jest technologią do końca jednolitą i generalnie wspierana jest przez dwa standardy: RSS (w szczególności RSS 2.0) oraz ATOM. Jako użytkownicy nie musimy się jednak tym za bardzo przejmować, gdyż większość czytników obsługuje najważniejsze standardy, a różnice pomiędzy nimi nie są zbyt istotne.
 
Czytniki online
Bardzo ciekawym sposobem odczytu kanałów RSS i zarządzania nimi jest skorzystanie ze specjalistycznych serwisów internetowych, gdzie po założeniu swojego konta możemy kolekcjonować swoje kanały RSS. Dzięki temu nie musimy nic instalować na swoim komputerze, a dostęp do ulubionych kanałów jest możliwy z każdego komputera połączonego do internetu, w tym również z palmtopa lub iPhona. Często spotykaną opcją internetowych czytników RSS są różne funkcje społecznościowe, np. możliwość współdzielenia zestawu swoich kanałów z innymi użytkownikami serwisu.
Istnieje wiele serwisów pełniących rolę czytników online. Zwróćmy uwagę na najbardziej popularne.
 
 
Google Reader, czyli Czytnik Google - www.google.com/reader
 
Posiada polską wersję językową i zdobywa sobie ostatnio sporą popularność. Nagłówki czytane przez subskrybowane kanały nazywane są tutaj elementami. Interesujące elementy, które chcemy sobie zachować do późniejszego przejrzenia możemy oznaczać gwiazdką. Do każdego elementu możemy przypisywać ponadto tzw. tagi, czyli słowa kluczowe, dzięki którym później możemy w prosty sposób dotrzeć do oznaczonych nimi elementów.
Dodawanie tagów do elementu
 
 
Tagi pomagają nam uporządkować elementy pochodzące z różnych kanałów wg wspólnych zagadnień. Tagi tworzą odrębne pozycje na liście subskrypcji obok kanałów:
Tag i kanały RSS w czytniku Google 
 
 
Czytnik Google pozwala również na udostępnianie swoich elementów na osobistej publicznej stronie tworzonej automatycznie dla każdego użytkownika posiadającego konto Google.
Aby skorzystać z Czytnika Google należy utworzyć konto Google, chyba że już je sobie założyliśmy np. przy zakładaniu skrzynki pocztowej g-mail.
 
 
Bloglines - www.bloglines.com
 
Bloglines jest jednym pierwszych serwisów dedykowanych gromadzeniu kanałów RSS. Niestety nie obsługuje wersji polskiej. W zakładce Feeds gromadzimy swoje kanały, a w zakładce Clippings gromadzimy interesujące nagłówki, które chcemy sobie zachować. Blogelines umożliwia również prowadzenie swojego publicznego bloga, w którym można przedstawić swoje kanały.
Nowsza wersja tego serwisu Beta.Bloglines (beta.bloglines.com) pozwala na łatwiejsze zarządzanie kanałami dzięki lepszej technice wyświetlania i prezentacji kanałów w formie bloków.
 
 
Jak to wygląda w praktyce ?
Korzystanie z RSS jest bardzo proste, ale z uwagi na zupełnie nowe podejście czasami nie każdy rozumie, o co tu właściwie chodzi. Prześledźmy krok po kroku typowy scenariusz pracy z RSS.
Włączamy swój komputer i … rozpoczynamy codzienną „prasówkę”. Czytnik zainstalowany w komputerze uruchamia się automatycznie, a gdy korzystamy z czytnika online, to musimy do niego wejść poprzez przeglądarkę internetową.
Czytnik błyskawicznie odsłuchuje wszystkie zasubskrybowane kanały i odbiera nowe informacje, które pojawiły się w monitorowanych przez nas serwisach.
 
Ogólny przegląd kanałów w czytniku FeedReader
 
 
Wstępnie wyświetlane są wszystkie nagłówki nowych artykułów, czy wpisów na blogach lub forach medycznych. Dokonujemy selekcji, oddzielamy „ziarna od plew” i po napotkaniu czegoś interesującego przechodzimy na stronę serwisu, aby przeczytać cały artykuł. Taki artykuł możemy dodać następnie w przeglądarce do ulubionych stron albo możemy zamiast tego specjalnie oznaczyć ten artykuł w samym czytniku RSS.
Wszystkie przejrzane nagłówki automatycznie przechodzą do nagłówków przeczytanych. Zawsze możemy później do nich dotrzeć, ale najbardziej interesują nas praktycznie tylko nowe informacje i ewentualnie te przez nas oznaczone.
 
Posługiwanie się czytnikiem RSS jest dość podobne do pracy w programem obsługi poczty e-mail. Jednak wszystko odbywa się prościej i szybciej. Mamy większą kontrolę na zakresem odbieranych informacji.
 
Wsparcie przeglądarek
Warto wspomnieć jeszcze o różnych udogodnieniach oferowanych przez przeglądarki internetowe dla różnych czytników kanałów RSS. Z reguły są to wtyczki (instalowane dodatki) współpracujące z wybranymi czytnikami, zarówno tymi instalowanymi na komputerze oraz czytnikami online. Wtyczki takie pozwalają na łatwe dodawanie kanałów ze strony internetowej do czytnika, a także mogą na bieżąco informować nas o nowych nagłówkach, które pojawiły w subskrybowanych kanałach.
 
Zalety RSS
Najprościej ten temat ujmując, technologia RSS posiada następujące zalety:
• Pozwala na natychmiastowy dostęp do informacji, ukazującej się na naszych ekranach w momencie ich publikacji, w szczególności aktualności medycznych, czy streszczeń najnowszych prac klinicznych. Gdziekolwiek na Świecie, pod warunkiem uprzedniej subskrypcji danego kanału.
• Od nas zależy, jaka grupa tematyczna będzie nam dostarczana.
• Możemy w prosty sposób śledzić nowości z dużej ilości serwisów internetowych. Bez konieczności rejestrowania się gdziekolwiek, bez narażania się na niechciane wiadomości.
• Jesteśmy w stanie zapanować nad dużą ilością informacji przy jednoczesnym zaoszczędzeniu czasu przeznaczanego na ich monitorowanie oraz selekcję.
• Dostęp do tych informacji jest zazwyczaj bezpłatny.
 
Klasyfikacja
Będąc w serwisie internetowym oferującym kanały RSS warto zwrócić uwagę na to, czy dany serwis stosuje systematykę informacji w postaci tagów, czyli krótkich słów kluczowych charakteryzujących jakieś zagadnienie. W odróżnieniu od klasycznego podziału informacji na tzw. kategorie, gdzie artykuły, produkty itp. mogą należeć tylko do jednej kategorii, tagi można przypisywać w dowolnych ilościach. Tagi pozwalają na bardziej elastyczną klasyfikację i są bardzo wygodne dla szukających.
 
Czasami tagi stosowane przez dany serwis przedstawiane są w postaci tzw. chmury tagów (tag cloud), czyli zestawu słów kluczowych w formie linków do stron dedykowanych poszczególnym tagom (zagadnieniom).
Chmura tagów
 
 
Jeżeli strona tagu udostępnia związany z nią kanał RSS, to w prosty sposób możemy monitorować wszystkie informacje publikowane w serwisie oznaczone konkretnym tagiem tematycznym. Pamiętajmy tylko, że te same pozycje (nagłówki RSS) mogą występować jednocześnie w kilku różnych kanałach, gdyż każdy np. artykuł może być oznaczony wieloma tagami.
 
 
Wybór czytnika
Jaki czytnik wybrać ? Czy czytnik instalowany na komputerze, czy skorzystać tylko z czytnika online dostępnego na stronie internetowej ? Wybór zależy od własnych upodobań i od warunków pracy.
Różnice w działaniu czytników RSS związane są głównie ze sposobem zarządzania kanałami i nagłówkami. Ważne jest wyodrębnienie nagłówków przeczytanych od nie przeczytanych. Często istnieje też możliwość dodatkowego zaznaczania nagłówków, nadawania stopnia ważności, przypisywania tagów itp.
W przypadku częstego słuchania plików audio dostępnych w kanałach RSS, należy sprawdzić sposób odtwarzania przez czytnik.
W czytniku Google wygląda to tak, jak poniżej.
 Odsłuch pliku audio wprost z czytnika RSS
 
 
 
 
Medyczne kanały RSS
Z jednej strony na świecie istnieje cała masa specjalistycznych serwisów medycznych posiadających kanał RSS, a z drugiej strony istnieje wiele serwisów bardziej ogólnych, oferujących wiele kanałów specjalistycznych. Wiedza o istnieniu takich kanałów jest kluczowym czynnikiem w efektywnym wykorzystaniu RSS. Poniżej opisane zostały cztery medyczne duże serwisy światowe, które wydają się być najlepszym punktem startowym dla osób, które chcą stosować technologię RSS.
 
The Medical News - www.news-medical.net
Serwis zbiera najważniejsze informacje medyczne z całego świata i publikuje je w formie artykułów udostępnianych w kanałach RSS. Oprócz podziału na ogólne kategorie tematyczne serwis stosuje tagi, które przypisuje poszczególnym artykułom. Warto zobaczyć uporządkowaną listę wszystkich tagów.
Co ciekawe, dostępne są również medyczne informacje wideo zebrane z serwisu YouTube.com.
Szczegółowa lista kanałów związanych z każdym tagiem w serwisie The Medical News
 
Serwis prowadzi medyczne blogi i fora dyskusyjne „Talk Medical”.
 
 
 
Serwis działający na zasadzie routera kanałów RSS. Pobiera informacje z wielu medycznych kanałów RSS, kategoryzuje nagłówki i sam udostępnia wszystko w formie kanałów RSS. W serwisie MedWorm możemy odszukać wiele interesujących portali medycznych oferujących kanały RSS, ale dzięki MedWorm wszystkie te kanały zebrane są w jednym miejscu. MedWorm sięga do różnego rodzaju źródeł, głownie organizacji medycznych, dzienników, serwisów informacyjnych, blogów medycznych i podcastów (pliki audio – dobry sposób na szlifowanie języka angielskiego). Część informacji dostępna jest w formie pełnych artykułów pozwalających na komentowanie.
Na uwagę zasługuje bogaty katalog blogów medycznych.
Pewnym udogodnieniem wprowadzonym przez serwis MedWorm są specjalne ikonki ułatwiające automatyczne dodanie wybranego kanału do popularnych czytników online (Bloglines, Google Reader), a także do własnego czytnika obsługiwanego w ramach serwisu MedWorm.
 Przyciski dodawania kanału strony do popularnych czytników online
 
Dla niektórych osób bardzo przydanym rozwiązaniem może się okazać utworzenie kanału opartego na dowolnym zapytaniu poprzez pole „Search”. Na przykład możemy dzięki temu utworzyć kanał, w którym pojawią się nagłówki jakichkolwiek źródeł znajdywanych przez MedWorm zawierających określone słowo lub frazę. W przedstawionym przykładzie utworzono kanał dotyczący np. zagadnienia MMR. Na tym przykładzie widzimy rzeczywistą potęgę technologii RSS.
 Wyniki wyszukiwania wg słowa kluczowego "mmr" posiadają dynamiczny kanał RSS
 
 
Codziennie odczytywane elementy z kanału opartego na zapytaniu
 
 
 
Medical Feeds - www.medical-feeds.com
Zawiera bogatą bazę serwisów medycznych oferujących kanały RSS. Nie ma tu co prawda takich udogodnień ułatwiających zarządzanie dużą ilością źródeł, jak w dwóch poprzednio opisanych serwisach, ale na uwagę zasługuje nieco inna klasyfikacja, a także większy zakres tematyczny poszerzony np. o serwisy prawne, czy pośrednictwa pracy.
 
 
 
MedicineNet - www.medicinenet.com
Portal dla lekarzy i ludzi związanych z medycyną. Znajdziemy tam interesujący artykuł o technologii RSS oraz szereg kanałów RSS, m.in. z podziałem na specjalizacje.
Na szczególną uwagę zasługuje jednak kanał MedTerms Medical Word of the Day pozwalający na regularne otrzymywanie informacji o nowych terminach medycznyc oraz kanał Medical and Health Audio Podcasts z plikami audio.
 
 
 
Sprzęt medyczny
Osoby zainteresowane sprzętem medycznym i nowymi produktami medycznymi również odnajdą ciekawe serwisy oferujące kanały RSS, które powinny zapewnić stały dostęp do nowości w tej branży.
 
Portal The Medical News oferuje tu dwa działy tematyczne:
 
Portal MedWorm udostępnia dział z aktualnościami w sprzęcie medycznym:
 
Na portalu Medical Feeds mamy następujące zestawy linków:
 
Warto sprawdzić również serwis 1888 Press Release.
 
 
Podsumowanie
Dla osób związanych z medycyną, regularny dostęp do najnowszej wiedzy, to kluczowy czynnik sukcesu zawodowego. W tej dziedzinie nie można ominąć istotnych informacji. Nie dziwi więc fakt tak powszechnego zastosowanie kanałów RSS w serwisach medycznych. Zakres wiedzy medycznej jest ogromny, a wiadomo, że lekarze nie mają zbyt dużo wolnego czasu. Mamy nadzieję, że ten artykuł stanie się przydatny i pomarańczowe ikonki widoczne coraz częściej na różnych stronach internetowych przestaną być tajemnicą. Dlatego warto polecić ten artykuł innym lekarzom, czy osobom związanym z medycyną, aby technologia RSS stała się bardziej powszechna.
 
Zespół Hosmed
 
 Łączymy profesjonalistów


medyczne kanały rss,czytniki r