Jak poprawić pozycję rankingową swoich stron w internecie ?

Kilka cennych porad dla laików.
 
Aby skutecznie dotrzeć ze swoją ofertą do klientów poprzez Internet nie wystarczy tylko mieć stronę internetową. Trzeba również zadbać o to, aby tą stronę można było znaleźć w Internecie za pomocą wyszukiwarek, np. typu Google. Podstawowe znaczenie ma tu pozycja strony na liście znalezionych stron w odpowiedzi na podane słowa kluczowe. Powodzenie serwisów internetowych zależy dziś głównie właśnie od tego, jaką pozycje przypisze im wyszukiwarka w prowadzonej przez siebie bazie stron.
 
Od czego zależy nasza pozycja ?
Głównym czynnikiem gwarantującym wysoką pozycję danej strony (strony głównej portalu, czy strony konkretnego produktu) jest popularność tej strony mierzona ilością linków do tej strony z innych stron, innych portali. Nic dziwnego, roboty (crawlery) szukające stron na potrzeby wyszukiwarek nie potrafią same ocenić wartości merytorycznej analizowanej strony, muszą się zdać na głosy ludzi-internautów, a najlepszym głosem (z punktu widzenia robota) oddanym na daną stronę jest link z innej strony. Z tego względu roboty wyszukiwarek analizują treść każdej strony nie tylko pod kątem występujących w niej słów kluczowych, ale również pod kątem linków prowadzących do innych stron. Dlatego powinno nam zależeć na tym, aby w Internecie znalazło się jak najwięcej odwołań do stron naszego portalu.
Druga sprawa, to słowa kluczowe. Treść naszych stron musi być bogata w słowa związane z tematem strony. Wtedy wyszukiwarki łatwiej skojarzą tą stronę ze słowami wpisywanymi przez ludzi w polu wyszukiwania.
 
Jak uzyskać dobrą pozycję ?
Strona, która ma bardzo ciekawą treść lub wyjątkowy asortyment produktów prędzej, czy później zdobędzie popularność ponieważ internauci będą sobie przekazywali do niej link na różnych blogach, forach internetowych, czy w artykułach specjalistycznych. Jeżeli jednak nasza witryna nie oferuje wyjątkowo atrakcyjnych treści albo gdy chcemy jeszcze wzmocnić jej i tak dobry ranking lub przyspieszyć osiągnięcie dobrej pozycji (np. gdy nasza witryna powstała niedawno), to musimy sami zadbać o wystarczającą ilość linków do naszych stron. W dzisiejszym biznesie internetowym główna batalia toczy się coraz bardziej właśnie o kreowanie linków do własnej witryny. Ale link linkowi nie równy. Bardzo istotne jest, jakie są te linki i skąd pochodzą.
 
Źródła linków
Najbardziej popularne są katalogi stron, gdzie za darmo lub za niewielką opłatą można umieścić link do swojej strony. Niektórzy korzystają z tzw. systemów wymiany linków (SWL), gdzie w zamian za umieszczenie naszych linków godzimy się na umieszczanie linków do innych stron na naszych stronach. Należy tu jednak uważać, gdyż wyszukiwarki również usprawniają swoje algorytmy i mogą „ukarać” strony, które chcą je „przechytrzyć”.
Najbardziej wartościowe są jednak linki z portali tematycznie związanych z naszą witryną, tzn. gdy zakres słów kluczowych jest w miarę zbieżny. Jeżeli sprzedajemy np. sprzęt medyczny, to warto, aby linki do naszych stron pochodziły ze stron również związanych ze sprzętem medycznym, a przynajmniej z branżą medyczną. Jeszcze lepiej, gdy taki portal ma ugruntowaną pozycję i sam posiada dobry wynik w rankingu stron.
 
Jakość linków
Kiedy robot przeszukuje Internet i analizuje poszczególne strony pod kątem słów kluczowych oraz linków do innych stron, to nie zawsze podążą za każdym napotkanym linkiem. Pomijane są linki zbudowane za pomocą skryptów Java oraz linki oznaczone atrybutem „nofollow”. Tego rodzaju praktyki stosowane są często przez portale będące porównywarkami cen, a także przez niektóre fora dyskusyjne.
 
Najlepszym sposobem zbadania na danym portalu jakości linku np. do strony naszego produktu jest analiza źródła strony (prawym klawiszem myszki – „Pokaż źródło” lub poprzez menu: „Widok | Źródło”). W nowym oknie (notatnika) można następnie odszukać (Ctrl F) link do produktu na podstawie numeru ID produktu lub nazwy (np. nazwy linku: „Przejdź do sklepu”). Jeżeli w pobliżu znalezionego miejsca jest słowo „nofollow” lub znacznik <script> albo href="javascript:void(0);", to taki link nie ma żadnej wartości.
 
Gorzej traktowane są również tzw. linki z przekierowaniem, gdy adres linku nie prowadzi wprost do naszej strony, tylko do strony własnej portalu, skąd jest następnie przekierowany na naszą stronę. Aby sprawdzić to, wystarczy najechać muszką na wybrany link i zobaczyć, jaki adres wyświetli się w szarej linii statusowej przeglądarki na samym dole po lewej stronie. Powinien być tam adres do naszego portalu http://naszportal.pl... .
Kolejną cechą wartościowego linku do naszej strony są słowa kluczowe związane z samym linkiem, czyli głównie tekst samego linku (tzw. anchor text), a także inne teksty ukazujące się na linku, np. tekst dymku po najechaniu myszką, czy tzw. tekst alternatywny dla linków obrazkowych. Warto sprawdzić, czy taki portal dba o opisanie linku dobrymi słowami kluczowymi.
 
Podsumowanie
Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach jest zagadnieniem złożonym i wymagającym specjalistycznej wiedzy. Staje się kluczowym czynnikiem skutecznego promowania swoich produktów w Internecie, nie tylko w ramach portalu firmowego, ale również za pośrednictwem innych serwisów. Nic nie zastąpi jednak atrakcyjnej oferty i interesującej treści, która przyciągnie duże rzesze internautów. O to trzeba zadbać najbardziej.
Wiele cennych wskazówek na temat tworzenia informacji ofertowych o produktach na swojej stronie internetowej zawartych jest w artykule Jak poprawnie opisać swój produkt ?