::

Zasoby literatury fachowej - dla zawodów medycznych

Poniższe opisy odnoszą się do wyszukiwarek sieciowych, dostępnych w Internecie, mających na celu umożliwienie znalezienia artykułu w prasie fachowej na żądany temat. Korzystanie z baz literatury medycznej jest niezbędne w pracy codziennej wszystkich zawodów medycznych. Instrukcje w sposób rzeczowy pozwalają na korzystanie z wyszukiwarek, nawet jeśli użytkownik ma małe doświadczenie.
Czytelnia medyczna on-line
Czytelnia Medyczna On-Line jest jednym z największch zbiorów artykułów medycznych i okołomedycznych w polskim Internecie.
 
 
Portal CureHunter
Niesamowite możliwości ! Cure hunter pozwala kompleksowo spojrzeć na jednostkę chorobową. Graficzno-tekstowe obrazowanie procesu leczenia wybranej jednostki chorobowej.
Wyszukiwarka SagePub
Dość dobra, choć niezbyt obszerna baza literatury fachowej z wyszukiwarką. Jej zaletą jest ogólna, bezpłatna dostępność. Można skorzystać przy braku pozytywnych rezultatów szukania w innych wyszukiwarkach.
Wyszukiwarka Tandf
Wyszukiwarka literatury podobna do thieme-connect. Pomaga wyszukać wpierw konkretne pismo i następnie żądany artykuł fachowy.
Wyszukiwarka literatury Thieme
Wyszukiwarka magazynów i pism fachowych dla osób związanych z medycyną i naukami biologicznymi. Poprzez połączenie z w/w pozycjami umożliwia dalsze szukanie żądanej literatury. Dla wytrwałych. Większość literatury niemieckojęzyczna.
Wyszukiwarka Springerlink
Baza jest zdecydowanie mniejsza od innych, lecz jest tu sporo literatury europejskiej. Polecana przy szybkim poszukiwaniu nowych pozycji. Dość szybko uaktualniana.
Wyszukiwarka literatury Ingent
Dość uboga, ale bardzo szybka wyszukiwarka literatury.
Wyszukiwarka Scirus
Dobra wyszukiwarka. Bardzo prosta w obsłudze i co ważne – nie wymaga rejestracji.
Baza Cochrane’a
Baza Cochrane’a - wymaga do użytkowania rejestracji i logowania. Dobra baza, operująca w języku polskim.
Wyszukiwarka literatury Jstage
Dość dobra baza artykułów medycznych, zawierająca prawie ćwierć miliona elementów. Szczególnie przydatna do wyszukiwania pism specjalistycznych (ponad 530 tytułów).
Sciencelinks-Wielojęzyczny ser
Wielojęzyczny serwis japoński, dla wymagających. Użyteczne linki na dole ekranu do ponad 100 stron związanych z instytucjami ochrony zdrowia, w tym i bazami danych. Jest bardziej bazą linków do stron użytecznych w zbieraniu informacji, niż samą wyszukiwarką literatury naukowej.
Wyszukiwarka Highwire
Wyszukiwarka stworzona na potrzeby Uniwersytetu Stanford w Kaliforni. Wiodąca, o ogromnych mozliwościach.
Wyszukiwarka Medscape
Wyszukiwarka medscape wymaga rejestracji użytkownika.
Scholar Google
Darmowa przeglądarka firmy google, wykorzystująca technologię wyszukiwania podobną do znanej powszechnie przeglądarki. Jest jednak dedykowana wyszukiwaniu literatury naukowej i nie tylko.
goPubmed
Doskonała, niekomercyjna baza artykułów w literaturze medycznej. Pozwala nie tylko znaleźć odpowiedni zbiór literatury, ale także liczbę cytatów, zawierających żądaną frazę. Można określić ponadto gdzie pojawiły się artykuły, kiedy oraz kto jest ich autorem.
Baza Centralna PubMed
Baza Centralna PubMed