::

Serwisy branżowe

Informacje prawne i branżowe    

Na tej stronie udostępniamy aktualne informacje dotyczące problematyki ochrony zdrowia pobierane na bieżąco ze współpracujących z nami serwisów krajowych, dedykowanych lekarzom i pracownikom ochrony zdrowia.

Gazeta Prawna

  KRD: Długi prywatnej opieki lekarskiej wzrosły do ponad 100 mln zł  2019-04-19

Choć Polacy coraz chętniej korzystają z niepublicznej opieki lekarskiej, prywatne przychodnie i gabinety mają ponad 100 mln zł długów - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. To 10-krotny wzrost wobec 2014 r. Rekordowe zaległości - 1,5 mln zł - ma praktyka lekarska z Krakowa.

  więcej 

  Proteza, która ma wspomagać regenerację przerwanych nerwów [Eureka! DGP]  2019-04-19

Jeśli doznałeś urazu, w wyniku którego uszkodziłeś nerw na dłuższym odcinku, medycyna nie jest w stanie ci pomóc. Jeszcze nie.

  więcej 

  Zmiany w unijnym rozporządzeniu. Unia łaskawa dla polskich producentów leków  2019-04-18

Producenci leków generycznych będą mogli rywalizować z azjatyckimi firmami na tych samych zasadach. Prostsze będzie też wejście z produktami na rynek unijny. To kluczowe konsekwencje przyjętej wczoraj w Strasburgu przez Parlament Europejski zmiany w unijnym rozporządzeniu 469/2009.

  więcej 

  Kompleksowa opieka dla osób ze stwardnieniem rozsianym  2019-04-18

Koordynator ustali plan terapii dla pacjenta chorego na SM, a asystent opieki dopilnuje, by był on realizowany.

  więcej 

  Dostęp do metadonu w każdym powiecie  2019-04-18

Niektóre środki do leczenia substytucyjnego będą wydawane na receptę. Ma to ułatwić dostęp do tego rodzaju terapii.

  więcej 

  W SOR-ach jak w soczewce skupiają się problemy, z którymi boryka się system  2019-04-18

- Trzeba edukować pacjentów, do czego służy oddział ratunkowy, bo wielu z nich zgłasza się tam bezzasadnie. A jednocześnie należy podnosić kompetencje miękkie personelu medycznego - mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta

  więcej 

  Dla kogo podwyżki w służbie zdrowia? NFZ przypomina  2019-04-17

Dodatkowe środki, które otrzymają szpitale, powinny być przeznaczone na wynagrodzenia dla personelu, który nie jest objęty innymi regulacjami.

  więcej 

  Więcej czasu na dostosowanie się do zmian na SOR-ach  2019-04-17

Dodatkowy okres przejściowy na wdrożenie systemu TOPSOR zyskają placówki, dla których podmiotem tworzącym jest minister, uczelnia medyczna albo samorząd województwa. Nowe zasady zaczną obowiązywać na prowadzonych przez nich oddziałach ratunkowych 1 października, a nie od lipca.

  więcej 

  Prawie 62,7 mln zł więcej na programy lekowe  2019-04-16

Prawie 62,7 mln zł więcej trafi na innowacyjne terapie. Resort zdrowia zmienia rozporządzenie w sprawie podziału środków na refundowane leki.

  więcej 

  Przymiarki do tępych dyżurów: Szpitale są zainteresowane pracą w trybie naprzemiennym  2019-04-16

Są już pierwsze szpitale zainteresowane pracą w trybie naprzemiennym. Wciąż jednak trwa ustalanie tego, jak mają wyglądać harmonogramy dyżurów.

  więcej 

  Stare wzory recept jeszcze przez rok  2019-04-15

Nowe druki zaczną obowiązywać dopiero od 18 kwietnia 2020 r. Lekarze mieli co prawda zacząć je stosować od 18 kwietnia 2019 r.

  więcej 

  Długa kolejka do lekarza z NFZ? Rząd zapłaci za wizytę u prywatnego specjalisty  2019-04-15

Resort zdrowia rozważa pomysł płacenia za wizytę u prywatnego specjalisty w przypadku, gdy czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ byłby zbyt długi.

  więcej 

  Rosnące płace i koszty pogrążają część szpitali  2019-04-11

W trzy miesiące zadłużenie placówek urosło o miliard i pod koniec zeszłego roku wynosiło 13,7 mld zł. To rekord ostatniej dekady.

  więcej 

  Nowy statut NFZ: Pacjent zastąpi świadczeniobiorcę  2019-04-09

Likwidacja departamentu spraw świadczeniobiorców w centrali NFZ i utworzenie departamentu obsługi pacjenta – takie zmiany przewidziane są w nowelizowanym rozporządzeniu w sprawie nadania statutu Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Analogiczne nowości – dotyczące wydziałów – planowane są w oddziałach wojewódzkich.

  więcej 

  Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna. Pielęgniarki walczą o lepsze warunki  2019-04-08

Konieczne jest ustalenie wyceny porady pielęgniarskiej na zupełnie innych zasadach, by świadczenie to było atrakcyjne zarówno dla świadczeniodawców, jak i dla pielęgniarek – przekonują pielęgniarski samorząd oraz zawiązek zawodowy. I chcą o tym rozmawiać z Ministerstwem Zdrowia.

  więcej 

  RPO: Dostęp do ginekologii na terenach wiejskich jest ograniczony  2019-04-04

Kobiety zamieszkałe na terenach wiejskich mogą mieć ograniczony dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych; należy podjąć działania, by to zmienić - podnosi RPO Adam Bodnar w opublikowanych w czwartek wystąpieniach do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i prezesa NFZ Andrzeja Jacyny.

  więcej 

  Wysyłkowa sprzedaż leków wysłana do lamusa  2019-04-04

Wzbudzająca emocje projektowana zmiana w prawie farmaceutycznym zostanie wycofana poselską poprawką, która przywróci stan prawny do obowiązującego przed wejściem w życie obecnych przepisów. Informację tę przekazał wiceminister zdrowia, odnosząc się do projektu stworzonego przez ministra sprawiedliwości, w którym rzeczona kontrowersyjna zmiana została przygotowana przez ministra zdrowia.

  więcej 

  Od października obowiązkowy triaż w największych SOR-ach w kraju  2019-04-03

Od 1 października w największych szpitalnych oddziałach ratunkowych w kraju, które obsługują zdecydowaną większość pacjentów trafiających na SOR, obowiązkowo stosowany ma być triaż, czyli segregacja medyczna pacjentów – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  więcej 

  Porada pielęgniarki wyceniona na 8 zł: Środowisko oburzone  2019-04-03

Dramatycznie niska kwota za dodatkowe obowiązki oraz odbieranie i tak niewielkiej samodzielności – tak pielęgniarki oceniły propozycje resortu zdrowia.

  więcej 

  Ochrona zdrowia potrzebuje więcej pieniędzy z NFZ  2019-04-03

Dyrektorzy placówek ramię w ramię z pracownikami protestowali wczoraj przed siedzibą resortu.

  więcej 

  Nowy wzór papierowego zlecenia na wyroby medyczne. Informatyzacja w parze z biurokracją  2019-04-02

Nowy wzór papierowego zlecenia na wyroby medyczne zamiast dotychczasowych dwóch, liczy aż siedem stron. Przeciwko takiej zmianie protestują i lekarze, i producenci.

  więcej 

  Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych  2019-04-02

Lepsza koordynacja działań, wprowadzenie zmian systemowych i szkolenia dla pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych są konieczne, aby usprawnić ich pracę – ustalili uczestnicy wtorkowych rozmów w Ministerstwie Zdrowia. Spotkanie poświęcono funkcjonowaniu SOR-ów na Śląsku.

  więcej 

  Zwrot refundacji leków to mniejszy VAT  2019-04-02

Nie tylko rabat, ale każda sytuacja, w której dochodzi do obniżenia ceny, powoduje obniżenie podstawy opodatkowania – potwierdził WSA w Warszawie.

  więcej 

  RPO przeciwny ograniczeniu in vitro tylko do małżeństw. Takiej zmiany chce grupa posłów  2019-04-02

Propozycja ograniczenia metody zapłodnienia in vitro wyłącznie do małżeństw budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest on też przeciwny zakazowi zamrażania zarodków, możliwości zapładniania tylko jednej komórki rozrodczej i karalności surogacji.

  więcej 

  Były prezydent Siedlec został przeniesiony na oddział chirurgii ogólnej  2019-04-02

Były prezydent Siedlec opuścił już salę pooperacyjną; w tym momencie znajduje się na oddziale chirurgii ogólnej i naczyniowej - powiedział we wtorek dyrektor ds. medycznych z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Mariusz Mioduski. Dodał, że jego stan jest stabilny.  więcej 

  SOR-y niebezpieczne dla lekarzy i chorych  2019-04-01

Lekarz pierwszego kontaktu całą dobę, więcej kompetencji dla pielęgniarek i ratowników, dofinansowanie systemu – to zmniejszy tłumy na oddziałach ratunkowych.

  więcej 

  Opieka zdrowotna jak z filmu science fiction, czyli jak nowe technologie zmienią medycynę [WYWIAD]  2019-03-31

- To, co dziś nazywamy opieką medyczną, powstało 100 lat temu, żeby radzić sobie z chorobami zakaźnymi i wypadkami. W XXI w. lekarzy czekają inne wyzwania - mówi Andrew Thompson prezes i współzałożyciel firmy Proteus Digital Health, inwestor i wynalazca z Doliny Krzemowej, mający na swoim koncie 51 patentów.

  więcej 

  NFZ uruchomi rezerwę ogólną. Jest zarządzenie prezesa  2019-03-29

NFZ opublikował w czwartek zarządzenie prezesa dotyczące uruchomienia rezerwy ogólnej; koszty świadczeń zostaną zwiększone o ponad 735 mln zł i będą przeznaczone m.in. na wzrost wyceny punktowej leczenia szpitalnego na oddziałach chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej.

  więcej 

  Od lipca mają się zmienić wyceny wszystkich procedur  2019-03-29

Zakup większej liczby świadczeń i zmiana wycen – na to przeznaczone ma być dodatkowe 2 mld zł, które obiecał dyrektorom szpitali Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Na spotkaniu z zarządem Polskiej Federacji Szpitali (PFSz) poinformował o dodatkowych środkach w wysokości 2 mld 150 mln zł. Z tego 2 mld zł zarezerwowano na świadczenia, a pozostałą kwotę – na wzrost wynagrodzeń w podstawowej opiece zdrowotnej.

  więcej 

  Baner nie może zachęcać pacjentów do zakupu w aptece. Sama nazwa apteki również  2019-03-27

Eksponowanie na billboardzie informacji o cenach hurtowych apteki jest niedozwoloną reklamą apteki. Celem takiego działania nie jest tylko legalne informowanie o adresie apteki, ale zachęcanie do zakupu produktów leczniczych - stwierdził w wyroku NSA.

  więcej