::

Serwisy branżowe

Informacje prawne i branżowe    

Na tej stronie udostępniamy aktualne informacje dotyczące problematyki ochrony zdrowia pobierane na bieżąco ze współpracujących z nami serwisów krajowych, dedykowanych lekarzom i pracownikom ochrony zdrowia.

Gazeta Prawna

  Bieszczady: Policjanci pomogli turystom, którzy spadli ze skarpy  2019-06-21

Policjanci z Polańczyka pomogli dwojgu młodym turystom, którzy spadli ze stromej skarpy koło zapory solińskiej. Mężczyzna, łapiąc zsuwający się śpiwór, spadł ze skarpy i mocno się poturbował; trafił do szpitala. Jego przyjaciółka wisiała nad skarpą, trzymając się gałęzi.  więcej 

  Gruzja: Opozycja domaga się dalszych dymisji i wcześniejszych wyborów  2019-06-21

Koalicja gruzińskich partii opozycyjnych zażądała w piątek dymisji ministra spraw wewnętrznych i szefa służby bezpieczeństwa oraz uwolnienia zatrzymanych uczestników czwartkowych demonstracji, a także rozmów na temat wcześniejszych wyborów parlamentarnych.  więcej 

  Dofinansowanie dla służby zdrowia. Sprawdź kto skorzysta najbardziej  2019-06-19

19 czerwca Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia podpisał kolejne umowy na dofinansowanie projektów w ramach Funduszy Europejskich. Ponad 63 mln zł przeznaczone zostanie dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na remonty i dodatkowe wyposażenie szpitali, profilaktykę oraz na szkolenia kadry medycznej.

  więcej 

  Cyfrowa rewolucja w służbie lekarzy i pacjentów  2019-06-19

Elektroniczna recepta, e-zwolnienia, w końcu dokumentacja medyczna w formie cyfrowej – część z tych rozwiązań już działa. Z kolejnych za chwilę specjaliści, przychodnie, szpitale, ale również chorzy będą mogli korzystać. Jakie korzyści dzięki informatyzacji już dziś widać w systemie lecznictwa, a jakie wyzwania jeszcze przed nami? O tym m.in. rozmawiali uczestnicy debaty w redakcji DGP.

  więcej 

  W Polsce brakuje lekarstw, a wiele zaczyna drożeć. Dlaczego tak bardzo uzależniliśmy swoją produkcję leków od Państwa Środka?  2019-06-18

Władze chińskie, jak informowaliśmy we wczorajszym DGP, zamknęły kilkanaście fabryk, w których produkuje się substancje czynne do leków. W efekcie w Polsce brakuje już ponad 100 lekarstw, a wiele zaczyna drożeć. Dlaczego aż tak bardzo uzależniliśmy swoją produkcję leków od Państwa Środka?

  więcej 

  Leki trafią do domów dziecka  2019-06-18

Co prawda i samorząd aptekarski, i organizacje pracodawców, i eksperci mylą się co do znaczenia wprowadzonego niedawno przepisu, niemniej jednak zostanie on poprawiony.

  więcej 

  Dopłacisz i będziesz zdrowszy. Jest recepta na uzdrowienie systemu  2019-06-18

Współpłacenie za wizyty u lekarza i ulga podatkowa za korzystanie z prywatnej opieki – to niektóre z rekomendacji rady społecznej. Część z nich może znaleźć się w strategii Ministerstwa Zdrowia

  więcej 

  Brakuje leków stosowanych w chorobach tarczycy, cukrzycy, kardiologicznych. Tak wygląda chiński problem polskich pacjentów  2019-06-17

Restrykcyjna polityka Pekinu odbije się na chorych, aptekach i producentach leków nad Wisłą. Najgorsze, że nasz kraj nie ma na to żadnej recepty. Kilkanaście wielkich fabryk w Państwie Środka zostało zamkniętych. W efekcie w Polsce brakuje już ponad 100 leków. A wiele kolejnych zdrożeje lada chwila.

  więcej 

  1lekarz1etat: Lekarze będą wypowiadać klauzulę opt-out. Czeka nas paraliż służby zdrowia?  2019-06-17

Zarząd Krajowy OZZL podjął decyzję o ogłoszeniu oficjalnej akcji sprzeciwiającej się "obecnej sytuacji w ochronie zdrowia". Lekarze zdecydowali się na na ograniczanie czasu pracy. Będą wypowiadać klauzulę opt-out.

  więcej 

  Polski pacjent zapłaci za chińskie środowisko. Dostęp do leków się pogorszy, a ceny wzrosną  2019-06-17

Restrykcyjna polityka Pekinu odbije się na chorych, aptekach i producentach leków nad Wisłą. Najgorsze, że nasz kraj nie ma na to żadnej recepty.

  więcej 

  Młodzi rehabilitanci nie garną się do szpitali  2019-06-13

2774 zł netto – to średnia płaca fizjoterapeuty. Jeśli pracuje w placówce leczniczej, zarabia jeszcze mniej – 2159 zł. Między innymi dlatego młodzi rzadziej wybierają służbę zdrowia jako podstawowe miejsce pracy. A to oznacza, że kierują swój potencjał nie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny.

  więcej 

  E-recepta do zrealizowania nawet z błędami  2019-06-13

Farmaceuta poprawi nieścisłość również na elektronicznej recepcie; dotychczas miał takie uprawnienia tylko w przypadku wersji papierowej. Umożliwi to konsultowana właśnie nowelizacja rozporządzenia w spawie recept.

  więcej 

  Komisja Europejska: Akcyza od spirytusu w lekach wymaga poprawki  2019-06-11

Jeśli w ciągu dwóch najbliższych miesięcy Polska nie zmieni obecnych przepisów o akcyzie od alkoholu wykorzystywanego w produktach leczniczych, to Komisja Europejska złoży skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

  więcej 

  Leki dla ciężarnych bezpłatne  2019-06-11

Około 10 mln zł w tym roku i 22 mln zł w przyszłym przewidziano na leki z listy C. Będą je mogli przepisywać ginekolodzy posiadający kontrakt z NFZ, lekarze rodzinni oraz – ewentualnie – inni specjaliści, pod opieką których pozostaje kobieta w ciąży.

  więcej 

  Czy technik farmaceutyczny ma prawo wydać truciznę?  2019-06-11

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zawód technika farmaceutycznego (i pomocnika aptekarskiego) jako przedstawiciela personelu pomocniczego, którego głównym zadaniem jest pomoc w sprawowaniu czynności fachowych przez farmaceutów, jak również w wydawaniu leków i czuwaniu nad ich bezpiecznym przechowywaniem.

  więcej 

  NFZ nie zapłaci za ratowanie nieubezpieczonych pacjentów  2019-06-10

Fundusz nie musi płacić szpitalowi za leczenie chorych nawet w stanach nagłych, gdy nie są ubezpieczeni i nie mają prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej z innych tytułów.

  więcej 

  NFZ wybrał obszary, w których chce podwyższyć finansowanie dla podstawowej opieki zdrowotnej  2019-06-10

Przychodnie na wsi, opieka nad przewlekle chorymi, profilaktyka, elektroniczne recepty – te obszary chce promować NFZ. Lekarze rodzinni mogą w związku z tym liczyć na większe pieniądze.

  więcej 

  Na Wyspach brakuje co najmniej trzech tysięcy lekarzy rodzinnych [WYWIAD]  2019-06-10

Mamy wolny rynek i to jest decyzja jednostki, gdzie chce pracować. My nikogo nie zmuszamy. Oferujemy godne warunki pracy, prestiż. A przepływy pracownicze zawsze były widoczne - mówi Andrew Cratchle z zespołu rekrutacyjnego lekarzy rodzinnych w National Health Service.

  więcej 

  Będzie problem z dostępem do podstawowej opieki medycznej. Polska bazą medyków dla Wielkiej Brytanii  2019-06-10

100 mln funtów wydadzą na Wyspach, by przyciągnąć lekarzy z innych krajów UE. A w Polsce za 5–10 lat będzie problem z dostępem do podstawowej opieki medycznej.

  więcej 

  Miłość, hulanki, zabawa pod opieką lekarza. Sanatoria liczą zyski  2019-06-06

Pani poznaje pana – miłość, hulanki, zabawa. Telewizyjny reality -show o życiu w uzdrowiskach cieszył się wielką popularnością, a placówki liczą zyski.

  więcej 

  W Polsce brakuje lekarzy. Czy imigranci spoza UE to remedium na wakaty?  2019-06-05

Rządowy plan ułatwienia medykom spoza Unii podejmowania pracy w Polsce już wywołuje kontrowersje.

  więcej 

  Walka z nielegalnym wywozem farmaceutyków za granicę po nowemu. Co zmieni się w przepisach?  2019-06-04

Już 6 czerwca wejdzie w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego. Ma ona zapobiec procederowi wywozu leków z Polski. Za złamanie zakazów grożą nie tylko dotkliwe sankcje finansowe, ale także kary pozbawienia wolności – w skrajnych przypadkach nawet do 10 lat.

Kluczowa dla ogółu aptekarzy zmiana znajduje się w znowelizowanym art. 86a prawa farmaceutycznego. Ustawodawca przesądził, w jakich sytuacjach apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny może zbyć produkt leczniczy.

Apteka chcąca oddać za darmo leki, np. hospicjum, musi uzyskać na to zgodę inspektora farmaceutycznego. Przekazanie bez akceptacji narazi osobę odpowiedzialną za to nawet na odpowiedzialność karną!

Zwiększono uprawnienia inspekcji farmaceutycznej. Co istotne – będzie mogła ona poprosić o pomoc policję.

Nowe regulacje to w przeważającej mierze przepisy karne. Ustawodawca przewidział znaczące ich zaostrzenie.

Osobom, które podejmą współpracę z mafią lekową i zostaną ukarane, grozić będzie też inna, dotkliwa konsekwencja: brak możliwości otwarcia apteki.

Główny Inspektorat Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz przedstawiciele samorządu aptekarskiego mówią wręcz jednomyślnie: wchodzące w życie zmiany są konieczne, ale to wciąż za mało. Już dziś trwają przygotowania do kolejnych reform.

  więcej 

  Marek Balicki: NFZ utrudnia reformę psychiatrii [WYWIAD]  2019-06-03

- Oczekiwania środowisk, które działają na rzecz zmian, są takie, by resort zdrowia wpłynął na działania płatnika. W końcu to minister nadzoruje fundusz i kształtuje politykę zdrowotną, a nie odwrotnie -Marek Balicki, szef biura pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

  więcej 

  Birma: Armia zaprzecza nowym oskarżeniom Amnesty International  2019-05-31

Amnesty International zarzuca birmańskiej armii egzekucje i terror podczas akcji skierowanej przeciw rebeliantom z Armii Arakanu (AA). Metody wojska mają być podobne do stosowanych wobec muzułmańskiej mniejszości Rohingjów. Armia uważa zarzuty za bezpodstawne.  więcej 

  Ustawa antywywozowa. Czy leki wciąż będą wyjeżdżać?  2019-05-31

Podniesienie maksymalnych sankcji za udział w procederze to właściwy kierunek, ale samo w sobie – wbrew twierdzeniom polityków – problemu nie rozwiąże

  więcej 

  Niby lekarzom nic nie grozi, ale przepisy zmienimy  2019-05-31

Podwyższenie kar za nieumyślne spowodowanie śmierci nie będzie dotyczyło lekarzy. Będzie nowelizacja.

  więcej 

  Ustawa o zawodzie lekarza: Specjalista w gorszej sytuacji niż rezydent  2019-05-30

Mniej miejsc rezydenckich, niechęć do przyjmowania lekarzy na szkolenie – takie mogą być efekty projektu przygotowanego na zlecenie resortu zdrowia przez młodych medyków.

  więcej 

  Kolejny wzrost funduszy na leki  2019-05-29

Ponad 1,2 mld zł wyniesie ostatecznie wzrost całkowitego budżetu na refundację względem roku poprzedniego. Jego podwyższenie ma związek ze zwiększeniem planu finansowego NFZ. Resort zdrowia skierował właśnie do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia z 29 listopada 2018 r. w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2019 r. stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację (Dz.U. poz. 2252). Resort zdrowia publikuje w nim rokrocznie informację o tym, ile więcej NFZ wyda na leki.

  więcej 

  Nowelizacja Kodeksu karnego uderzy rykoszetem w pacjentów i lekarzy? Za błąd medyczny kara bez zawieszenia  2019-05-29

Perspektywa bezwzględnego więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci – takie, zdaniem lekarzy, będą dla nich konsekwencje ostatnich zmian w kodeksie karnym. Kary za takie przestępstwa zaostrzono, co oznacza, że rzadziej będzie można je orzekać w zawieszeniu.

  więcej 

  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych  2019-05-28

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek Ustawę z dnia 16 maja 2019 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.  więcej