::

Informacje prawne - Służba zdrowia

Gazeta Prawna

  Dofinansowanie dla służby zdrowia. Sprawdź kto skorzysta najbardziej  2019-06-19

19 czerwca Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia podpisał kolejne umowy na dofinansowanie projektów w ramach Funduszy Europejskich. Ponad 63 mln zł przeznaczone zostanie dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na remonty i dodatkowe wyposażenie szpitali, profilaktykę oraz na szkolenia kadry medycznej.

  więcej 

  1lekarz1etat: Lekarze będą wypowiadać klauzulę opt-out. Czeka nas paraliż służby zdrowia?  2019-06-17

Zarząd Krajowy OZZL podjął decyzję o ogłoszeniu oficjalnej akcji sprzeciwiającej się "obecnej sytuacji w ochronie zdrowia". Lekarze zdecydowali się na na ograniczanie czasu pracy. Będą wypowiadać klauzulę opt-out.

  więcej 

  Młodzi rehabilitanci nie garną się do szpitali  2019-06-13

2774 zł netto – to średnia płaca fizjoterapeuty. Jeśli pracuje w placówce leczniczej, zarabia jeszcze mniej – 2159 zł. Między innymi dlatego młodzi rzadziej wybierają służbę zdrowia jako podstawowe miejsce pracy. A to oznacza, że kierują swój potencjał nie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny.

  więcej 

  Czy technik farmaceutyczny ma prawo wydać truciznę?  2019-06-11

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zawód technika farmaceutycznego (i pomocnika aptekarskiego) jako przedstawiciela personelu pomocniczego, którego głównym zadaniem jest pomoc w sprawowaniu czynności fachowych przez farmaceutów, jak również w wydawaniu leków i czuwaniu nad ich bezpiecznym przechowywaniem.

  więcej 

  W Polsce brakuje lekarzy. Czy imigranci spoza UE to remedium na wakaty?  2019-06-05

Rządowy plan ułatwienia medykom spoza Unii podejmowania pracy w Polsce już wywołuje kontrowersje.

  więcej 

  Ustawa o zawodzie lekarza: Specjalista w gorszej sytuacji niż rezydent  2019-05-30

Mniej miejsc rezydenckich, niechęć do przyjmowania lekarzy na szkolenie – takie mogą być efekty projektu przygotowanego na zlecenie resortu zdrowia przez młodych medyków.

  więcej 

  Prezydent podpisał ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami  2019-05-28

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ustawa ma zapewnić równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły.  więcej 

  EKUZ będzie ważna trzy lata  2019-05-27

Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny wydłużył okres ważności dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne podczas wyjazdów zagranicznych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dla dorosłych będzie wydawana na trzy lata.

  więcej 

  Nie ruszaj, bo rozwalisz system. Tak źle w polskiej służbie zdrowia jeszcze nie było  2019-05-24

W normalnym kraju, gdyby brakowało lekarzy, zrobiono by wszystko, aby ich jedynym zadaniem było leczenie pacjentów.

  więcej 

  Nie ruszaj, bo rozwalisz system. Tak źle w polskiej służbie jeszcze nie było  2019-05-24

W normalnym kraju, gdyby brakowało lekarzy, zrobiono by wszystko, aby ich jedynym zadaniem było leczenie pacjentów.

  więcej 

  NFZ się reorganizuje, pracownicy odchodzą  2019-05-23

Szastanie zasobami ludzkimi – tak o tym, co dzieje się w Narodowym Funduszu Zdrowia, mówią działający tam związkowcy. Instytucja ta przechodzi właśnie reorganizację, zmieniany jest jej statut. Przy tej okazji pracownicy chcą upomnieć się o swoje. W przyszłym tygodniu mają się spotkać z ministrem zdrowia.

  więcej 

  Wzrost wyceny świadczeń trafi głównie na podwyżki płac? Dyrektorzy szpitali mają wątpliwości  2019-05-23

Mimo zwiększenia planu finansowego NFZ o 4 mld zł, napięcie w ochronie zdrowia nie maleje. Choć prezes Andrzej Jacyna twierdzi, że większość dodatkowych środków, które trafią do lecznic, będzie przeznaczona na wzrost wynagrodzeń, pracownicy nie wierzą, że rzeczywiście otrzymają te pieniądze. A dyrektorzy szpitali przekonują, że minister zdrowia składa obietnice bez pokrycia.

  więcej 

  1,6 tys. zł podwyżki dla fizjoterapeutów w ciągu roku? Szumowski: Wygórowane żądanie  2019-05-22

Żądanie 1,6 tys. zł podwyżki dla fizjoterapeutów w ciągu roku jest wygórowane – ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski. W środę szef resortu zapowiedział wzrost kwoty bazowej, na której podstawie wyliczane są minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych.

  więcej 

  Ministerstwo Zdrowia odmraża kwotę bazową. Wynagrodzenia najmniej zarabiających pójdą w górę?  2019-05-22

Zgadzamy się na odmrożenie kwoty bazowej w ustawie dotyczącej minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych z 3,9 tys. zł do 4,2 tys. zł od lipca - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  więcej 

  Będą podwyżki w zdrowiu. Ale wciąż nie wiadomo jakie  2019-05-21

O 200 lub 300 zł ma zostać podniesiona kwota bazowa służąca do wyliczania stawek wynikających z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych. Do końca tego roku jest ona zamrożona na poziomie 3900 zł, a od przyszłego ma być równa średniej krajowej. Pracownicy nie są jednak usatysfakcjonowani – OPZZ zapowiada wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w związku z nierównym traktowaniem poszczególnych grup zawodowych.

  więcej 

  "O efektach ubocznych proszę poczytać w sieci". Pacjenci nie są zadowoleni z prywatnej służby zdrowia  2019-05-20

Brak zainteresowania lekarza, błędne diagnozy – niezależnie, czy płacimy za wizytę, czy robi to fundusz, wszędzie jest tak samo.

  więcej 

  Cieszyński: Chcemy przekonać kolejnych lekarzy, aby dołączyli do systemu wystawiania e-recept  2019-05-13

W całej Polsce e-recepty wystawia już ponad pięćset placówek leczniczych, a na Dolnym Śląsku to 25 placówek - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. „Chcemy przekonać kolejnych lekarzy do tego, aby dołączyli do systemu, który będzie obowiązkowy od 1 stycznia” – mówił.

  więcej 

  "100 mld zł tu i teraz". Nowa zapowiedź ministra zdrowia  2019-05-10

W przyszłym tygodniu składamy do parlamentu propozycję zmian planu finansowego NFZ. Nasza propozycja to 100 mld zł już w tym roku – powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  więcej 

  Homeopatia na cenzurowanym. Lekarze i politycy ze Starego Kontynentu wypowiedzieli wojnę "cukrowym granulkom"  2019-05-09

Francja chce zrezygnować z refundacji homeopatii. W Hiszpanii wycofano z aptek kilka tysięcy produktów homeopatycznych. W Polsce samorząd lekarski apeluje o pilne zmiany: na opakowaniach powinna być informacja, że nie ma dowodów na skuteczność granulek.

  więcej 

  Kompleksowa opieka dla osób ze stwardnieniem rozsianym  2019-04-18

Koordynator ustali plan terapii dla pacjenta chorego na SM, a asystent opieki dopilnuje, by był on realizowany.

  więcej 

  W SOR-ach jak w soczewce skupiają się problemy, z którymi boryka się system  2019-04-18

- Trzeba edukować pacjentów, do czego służy oddział ratunkowy, bo wielu z nich zgłasza się tam bezzasadnie. A jednocześnie należy podnosić kompetencje miękkie personelu medycznego - mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta

  więcej 

  Dla kogo podwyżki w służbie zdrowia? NFZ przypomina  2019-04-17

Dodatkowe środki, które otrzymają szpitale, powinny być przeznaczone na wynagrodzenia dla personelu, który nie jest objęty innymi regulacjami.

  więcej 

  Więcej czasu na dostosowanie się do zmian na SOR-ach  2019-04-17

Dodatkowy okres przejściowy na wdrożenie systemu TOPSOR zyskają placówki, dla których podmiotem tworzącym jest minister, uczelnia medyczna albo samorząd województwa. Nowe zasady zaczną obowiązywać na prowadzonych przez nich oddziałach ratunkowych 1 października, a nie od lipca.

  więcej 

  Długa kolejka do lekarza z NFZ? Rząd zapłaci za wizytę u prywatnego specjalisty  2019-04-15

Resort zdrowia rozważa pomysł płacenia za wizytę u prywatnego specjalisty w przypadku, gdy czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ byłby zbyt długi.

  więcej 

  Rosnące płace i koszty pogrążają część szpitali  2019-04-11

W trzy miesiące zadłużenie placówek urosło o miliard i pod koniec zeszłego roku wynosiło 13,7 mld zł. To rekord ostatniej dekady.

  więcej 

  Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna. Pielęgniarki walczą o lepsze warunki  2019-04-08

Konieczne jest ustalenie wyceny porady pielęgniarskiej na zupełnie innych zasadach, by świadczenie to było atrakcyjne zarówno dla świadczeniodawców, jak i dla pielęgniarek – przekonują pielęgniarski samorząd oraz zawiązek zawodowy. I chcą o tym rozmawiać z Ministerstwem Zdrowia.

  więcej 

  Od października obowiązkowy triaż w największych SOR-ach w kraju  2019-04-03

Od 1 października w największych szpitalnych oddziałach ratunkowych w kraju, które obsługują zdecydowaną większość pacjentów trafiających na SOR, obowiązkowo stosowany ma być triaż, czyli segregacja medyczna pacjentów – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  więcej 

  Ochrona zdrowia potrzebuje więcej pieniędzy z NFZ  2019-04-03

Dyrektorzy placówek ramię w ramię z pracownikami protestowali wczoraj przed siedzibą resortu.

  więcej 

  Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych  2019-04-02

Lepsza koordynacja działań, wprowadzenie zmian systemowych i szkolenia dla pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych są konieczne, aby usprawnić ich pracę – ustalili uczestnicy wtorkowych rozmów w Ministerstwie Zdrowia. Spotkanie poświęcono funkcjonowaniu SOR-ów na Śląsku.

  więcej 

  SOR-y niebezpieczne dla lekarzy i chorych  2019-04-01

Lekarz pierwszego kontaktu całą dobę, więcej kompetencji dla pielęgniarek i ratowników, dofinansowanie systemu – to zmniejszy tłumy na oddziałach ratunkowych.

  więcej