::

Artukuły - dla ludzi związanych z branżą medyczną

Artykuły publikowane na portalu Hosmed.eu.
Uchroń pracowników przed
Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób wirusowych, atakujących szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Chociaż jest ona szczególnie niebezpieczna przede wszystkim dla dzieci, osób starszych oraz o osłabionej odporności, zarazić może się każdy. Z uwagi na łatwość przenoszenia się wirusa i konieczność nawet kilkutygodniowego leczenia, coraz więcej pracodawców decyduje się na szczepienia swoich pracowników, chcąc uniknąć masowych zwolnień chorobowych.
Informacja od zawsze stanowiła wartościowy towar i wpływała znacząco na rozwój przedsiębiorstw. Dzisiaj, w okresie dynamicznego rozwoju technologicznego, sytuacja wygląda podobnie, ale paradoksalnie niełatwo jest uzyskać wartościową informację - obecnie przeważają dane. Istnieją już efektywne sposoby na rozwiązanie tego problemu stosowane w różnych dziedzinach życia. Warto o nich pamiętać także w branży medycznej.
Kolorowy gabinet stomatologicz
Dzisiaj wyposażenie gabinetu dentystycznego to już nie tylko higieniczna biel. Coraz częściej artykuły stomatologiczne możemy kupić w wielu zaskakujących kolorach. Taki kolorowy gabinet to przyjemniejsze miejsce do pracy i wizyt.
Pierwszy krok w leczeniu nowot
Przeżywalność kobiet chorych na raka piersi w Polsce wynosi 76%, dla porównania unijna średnia to 84%. Istotną przyczyną tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność nowotworów, będąca konsekwencją słabo rozwiniętej profilaktyki raka w naszym kraju. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększanie świadomości roli profilaktyki raka są cytomammobusy. Bezpłatne badania przesiewowe organizuje w tym miesiącu mobilna pracownia mammograficzno-cytologiczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
 
Diagnostyka obrazowa na miarę
Diagnostyka obrazowa to niezwykle pojemne zagadnienie. Obejmuje ono swym zasięgiem rożne zjawiska, technologie, narzędzia oraz metody. Na świecie wykonano już miliardy badań wpisujących się w tę dziedzinę medycyny, a jej znaczenie trudno przecenić. Dziś mimo wielu zalet obrazowania i pokonywania kolejnych barier w przeszłości, nadal jest to sfera, którą należy eksplorować, unowocześniać i przede wszystkim upowszechniać. I są na to sposoby – np. teleradiologia.
Polskie media coraz częściej poświęcają uwagę budowie Systemu Informacji Medycznej (SIM), który należy uznać za jedno z najważniejszych przedsięwzięć w rodzimym systemie opieki zdrowotnej. Ważną częścią SIM będzie elektroniczna dokumentacja medyczna obejmująca swym zasięgiem wszystkie placówki ochrony zdrowia. EDM na stałe wyprze papierową dokumentację już za kilka kwartałów. To niezwykle ważne, ale i ryzykowne przedsięwzięcie.
 
Pozwól sobie pomóc!
Choroba, która na długie miesiące przykuwa do łóżka to dla chorego i dla jego rodziny spore wyzwanie. Gdy na długi czas jest się unieruchomionym, człowiek dotychczas sprawny i silny liczy na pomoc swojej rodziny i personelu medycznego. O ile chorobie naszego bliskiego lub naszej własnej nie jesteśmy w stanie zapobiec bez specjalistycznej pomocy lekarza, o tyle możemy w sposób prosty ułatwiać mu codzienne życie. Artykuły naszej firmy są przeznaczone głównie dla osób starszych, ale istnieją dziesiątki przykładów, w których również młodym pacjentom należy się specjalne traktowanie.
Opaski zamiast kart – korzyść
Na polską ochronę zdrowia można narzekać (często będą to uzasadnione żale) i wytykać jej niedociągnięcia oraz wady, ale jednocześnie warto kibicować wszelkiego typu pozytywnym przemianom, które czekają na nas w najbliższym czasie. Budowany właśnie ogólnopolski System Informacji Medycznej wydaje się być potrzebnym i użytecznym projektem. Jeden z jego elementów stanowić mają opaski identyfikacyjne wprowadzane w miejsce papierowych kart gorączkowych umieszczanych na łóżkach. Co przyniosą te zmiany?
Czy warto wdrażać elektroniczn
Zgodnie z podpisaną przez Prezydenta RP w maju 2011 r. Ustawą o systemie informacji medycznej, nakłada ona na placówki służby zdrowia obowiązek informatyzacji dokumentacji medycznej od 1 sierpnia 2014 r.
Archiwizacja dokumentacji w tradycyjnej formie papierowej to duże wyzwanie dla placówki medycznej. Naprzeciw problemom placówek wychodzą jednak nowoczesne technologie, umożliwiające prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej
 
Kalibracja ciśnieniomierzy krw
Setki tysięcy aparatów do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi (nieinwazyjnego) w jednostkach ochrony zdrowia nigdy nie były kalibrowane (poza kalibracja pierwotną u wytwórcy). Różnice pomiędzy ciśnieniem pomiarowym (wskazania), a rzeczywistym mogą sięgać nawet 25%.
Przepisy o kalibracji sprzętu do pomiarów w medycynie w USA nakładają obowiązek kalibracji ciśnieniomierzy co 12 miesięcy. W Europie zalecenie dotyczy kalibracji nie rzadziej niż co 24 miesiące.
Jakie ma to znaczenie dla klinicysty?
Ciśnieniomierz rtęciowy – czy
Ciśnieniomierze rtęciowe od ponad stu lat cieszą się opinią najdokładniejszych urządzeń do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Nadal często uznaje się je za jedyny przyrząd medyczny, który gwarantuje odpowiedni stopień dokładności i niezawodności. Rtęć posiada jednak niezwykle toksyczne właściwości i rządy wielu państw wprowadzają różne przepisy ograniczające jej stosowanie. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym staraliśmy się przedstawić aktualny stan prawny dotyczący stosowania urządzeń rtęciowych, a także możliwości zastąpienia aparatów rtęciowych rozwiązaniami alternatywnymi.
 
Dostęp do źródeł wiedzy m
RSS pozwala na natychmiastowy odbiór najnowszych informacji (newsów) medycznych oraz streszczeń najnowszych prac klinicznych, jakie się w danym momencie publikują internecie. Lekarze i specjaliści zajmujący się technologiami medycznymi, to grupa zawodowa, która powinna być szczególnie zainteresowana tą kolejną technologią wykorzystywaną w sieci internetowej, obok klasycznych stron internetowych oraz poczty elektronicznej. Pragniemy zapoznać naszych czytelników z technologią kanałów RSS i pokazać możliwości ich praktycznego zastosowania.

Zapraszamy do współpracy:
 Kontakt